Hej jag har jobbar som lackerare i 8år nu och vill dela av mig lite av min erfarenhet..
Om du ska lacka en del av bilen ska du lägga på minnet att 70% av jobbet är att förbereda ytan före lackering, 30 % hör till att lägga på färgen.
En hel lackering innebär 95 % av jobbet är att förbereda ytan för att spruta på färgen, det gäller att allt är perfekt. Det minsta du missar kommer att visa sig på slutresultatet det går inte att slarva med underarbetet.
Många kanske har missat hur viktigt underarbetet är de har oftast för bråttom att få på färgen för att det är det roliga jobbet och resultatet syns fort, nackdelen är att underarbetet kommer också att synas det döljs ej efter det att du fått på färgen.
Det du börjar med när du ska lackera är underarbetet och det är viktigaste av allt är underarbetet för ett perfekt resultat det spelar ingen roll hur duktig du är att spruta på färgen om du missat i underarbetet. Minsta lilla smuts eller damm korn kommer att synas, en bil lack är inte tjock utan det mesta kommer att synas från underlaget.
När du ska hel lackera börjar du med att plocka bort det mesta från karossen emblem, dörrhandtag, lister, lyktor, antenner mm desto mer du plockar bort desto mindre behöver du maskera och lackering kommer att få ett bättre resultat. Du kommer att märka att det blir hur mycket delar som helst så du måste ha ett system där du lägger upp dina delar som du plockar bort från karossen.
Sortera alla delar avskiljt exempelvis dörr delar för sig och delar från skärmarna för sig osv. så blir det lättare, märk delarna med en märklapp så hittar du lättare.
Nästa steg är att börja slipa och (använd slip papper av bra kvalitet) karossen och räkna med att det tar ett bra tag, du kommer inte att kunna gömma några ojämnheter med lacken du sprutar på sedan. Allt måste jämnas till och inte det minsta rost får finnas kvar det måste bort.
Du börjar med 80-150 grit (grovhet på pappret) slip papper och slipar, mattar ner den gamla lacken ( slipa inte för lite), på riktigt gamla bilar kanske du måste ta bort all färg kolla upp detta först, (skador är bäst att slipa ner till plåten) sen måste du spackla.
Skador som är för stora måste du rikta, skador på 3-4mm går att använda grovspackel men var försiktig vart du använder grovspackel huvar och dörrar liknande ytor som utsätts för värme och vibrationer gör att spacklet kan spricka då är det bättre att rikta plåten.
Du kan spackla direkt på plåten, du kan grunda innan du spacklar, fördelen med att grunda först är att chansen till rost minskar. De flesta verkar föredra att spackla direkt på plåten för att spacklet skall få bra vidhäftning.
Efter du slipat med grovt papper så går du över till finare 240 grit papper du måste använda slipkloss både stora och små för att få bra resultat det som bestämmer storleken på slip klossen är ytans storlek använd så stor som ytan tillåter desto längre skärmar desto längre slip klossar (sanding board) måste du använda.
-Slipa inte bara i en riktning utan åt alla håll det gör att du har lättare att få en jämn yta. Efter att du använt 240 grit papper så går du över till 320 grit för att minska på slip repor och mindre repor när du är färdig med 320 grit papper har du slipat och gjort alla spackel ytor jämna det ska inte var några som helst ojämnheter kvar.
Nästa slipning kommer att var för själva lacken och på skadorna där du slipat skall man tydligt se dom olika varven av primer, sealer, primer-surfacer och färg beroende vad man använt tidigare.
Nästa varv du slipar måste du läsa produkt bladen till prímer och färgen du skall använda där står vilken grovlek på slip pappret du skall ha, du slipar tills du har tagit bort alla grövre slip repor över hela karossen.
När du har spacklat och slipat färdigt är det dags att rengöra ordentligt innan du gör nästa moment. Du kan börja med att blåsa rent med tryckluft som har filter så du inte för olja eller annat skit på karossen, använd sedan wax och silikon borttagningsmedel från den färg tillverkare som du valt, fukta sedan en ren trasa med wax borttagning medlet och torka noga rent alla ytor som skall lackeras.
Det kommer att ta bort all smuts olja, silikon, polish, och wax, du kan med andra handen och en ren trasa följa efter och torka torrt, byt trasor ofta efter varje skärm eller dörr du torkat rent. Gå sen och spraya på fönster puts och torka rent ett varv till då får du bort all fukt och andra rester av wax borttagningsmedlet (kolla så det är ett fönster puts som avdunstar)
Maskering är nästa steg. Just innan du börjar med att spruta på något material så går du igenom ytorna med klibbduk för att ta bort rester från trasor och annat. Klibbduken kan man inte använda hur många gånger som helst så kolla instruktionerna. Då är det dags att spruta på primer eller primer-surfacer på skadorna där du spacklat
du kommer mest troligt att få spruta två tre varv med primer-surfacer kom ihåg att inte spruta på maskering pappret för då får du en hög kant, dimma bara mot maskeringen inte ända fram.
Slipa sen med 320 grit papper och avsluta med minst 500 grit kolla med tillverkarens produktblad vilket grovlek de rekommenderar. Du kan spruta på en svart färg tunt över ytan för att se om det har blivit jämnt slipa sedan igen då kommer färgen att avslöja höga och låga punkter höga punkter kommer att mattas av och låga oslipade . Du kanske måste spraya något varv till med primer-surfacer.
När du är färdig med primer-surfacer tar du bort maskeringen för det är lätt att den fläker bort på arbetsytan annars, sen måste du rengöra en gång till noggrant.
Nu har du slipat färdigt för om du använder sealer som nästa varv eller färg så skall det inte behövas slipas.
Som nästa varv använder du sealer antingen transparent sealer eller tonfuller.
Nu är det dags för färgen att sprutas läs igenom produkt bladen noga om avluftningstider mellan varven och torktider det är viktigt.
Kolla upp hur du skall blanda färgen eller klarlacken enligt tillverkaren och produktbladen där står allt se till att du har dom finns oftast på Internet.
Sedan är det bara att spruta på träna först på en gammal skärm eller liknande och ställ in sprutan rätt.
Hoppas detta kan vara till hjälp...